Hoe krijg je applaus na je speech? | 5 tips!

Lorem Ipsum

BAM! Impact verzekerd!

Het is ook jou wel eens overkomen: je houdt een speech, je denkt dat je alles goed hebt gedaan, maar aan het einde blijft het applaus uit. Dat wil je natuurlijk niet! Een goede speech verdient applaus. Punt. Maar hoe zorg je er nu voor dat het publiek aan het slot van je betoog écht uit z’n dak gaat? 

Hier zijn vijf inspirerende tips die jou gegarandeerd helpen om met een knallend slot het applaus binnen te slepen.

1.
Eindig met een krachtige punchline

Een speech zonder sterke afsluiter is als een vuurwerkshow zonder grote finale. Zorg ervoor dat jouw laatste zin de boodschap samenvat en echt binnenkomt bij je publiek. Iets wat ze bijblijft en hen bijna dwingt om te applaudisseren.

Een voorbeeld:
Stel, je hebt een inspirerende speech gegeven over persoonlijke groei. Eindig dan met een zin zoals: “En onthoud, de enige grens aan je succes is de grens die je zelf trekt.”

Bam, impact verzekerd!

2.
Speel met je stem

De manier waarop je spreekt is minstens zo belangrijk als alles wat je zegt. Varieer in tempo en toonhoogte om de aandacht van het publiek vast te houden. Bouw op naar je laatste woorden en zorg ervoor dat je stem aan het einde krachtig en overtuigend klinkt.

Een voorbeeld:
Begin een verhaal met een rustige, lage stem en werk naar een crescendo toe. Eindig sterk en duidelijk. Dit creëert spanning en emotie bij je luisteraars, waardoor het applaus bijna als een reflex volgt.

3.
Maak oogcontact met het publiek

Als je wilt dat het publiek je speech waardeert, moet je ze bij jouw verhaal betrekken. Oogcontact is een krachtige manier om dat te doen. Als jij je publiek recht aankijkt tijdens de climax van je speech, voelen ze zich aangesproken en zullen ze sneller applaudisseren.

Een voorbeeld:
Wanneer je een belangrijk punt maakt, kijk dan bewust de zaal in. Kies een paar mensen uit en maak oogcontact. Je zult zien dat ze daardoor meer geneigd zijn om te reageren op jouw slotwoorden.

4.
Bouw spanning op met een verhaal

Een goed verhaal kan wonderen doen. Begin je speech met een anekdote of een vraag en werk gedurende je verhaal toe naar het hoogtepunt. Mensen houden van verhalen en zullen je aan het einde willen belonen voor het spanningsvolle en boeiende traject dat je hebt opgebouwd.

Voorbeeld:
Open je speech met een vraag als: “Heb je ooit een moment meegemaakt dat alles veranderde?”
Werk dan naar dat beslissende moment toe en onthul de clou pas op het einde.

5.
Roep op tot actie

Mensen houden van duidelijke calls-to-action. Als jij je speech eindigt met een oproep die hen motiveert om iets te doen, voelen ze zich geïnspireerd en zullen ze jou daarvoor belonen met applaus.

Een voorbeeld:
Sluit een speech over duurzaamheid af met: “Laten we vandaag samen de eerste stap zetten naar een groenere toekomst!” De boodschap is helder, positief en uitnodigend, waardoor het publiek sneller geneigd is om je enthousiasme te beantwoorden met applaus.

Hoe nu verder?

Wil je meer leren over speechen, pitchen of debatteren? Overweeg dan eens een lidmaatschap van onze debatclub of volg een van onze workshops! Het kan niet alleen je vaardigheden verbeteren, maar je zult ook ontdekken hoe leuk het is om voor een publiek te staan en hen mee te slepen in jouw verhaal. En wie weet? Het volgende applaus is voor jou!

Of, maak er een bedrijfsuitje van!

Je kunt ook een trainer van Dé Nederlandse Debatclub inhuren voor jouw bedrijf, afdeling of organisatie. Of zelfs ook jouw politieke partij. Of het nu gaat om een training ‘Debatteren voor Beginners’ of om een workshop ‘Hoe bouw je een goed betoog op?’, ‘StoryShowing’ of ‘Kort en krachtig pitchen’…. Het is allemaal mogelijk.

De trainingen zijn leerzaam en interactief. En ook gewoon nog eens heel leuk!

Ja, ik meld me graag aan voor deelname aan een workshop of training bij Dé Nederlandse Debatclub

Jouw e-mailadres(Vereist)
Ik meld me nu aan voor:(Vereist)

Veelgestelde vragen

Dé Nederlandse Debatclub is een professioneel debat-trainingsinstituut dat in 2013 is opgericht door Jerry Helmers en Dennis Bemelmans. Er is een clubgedeelte waar de leden zeer regelmatig bijeenkomen om zichzelf te trainen op belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, debatteren, argumenteren, pitchen en speechen. Daarnaast wordt de zakelijke markt bediend: we geven trainingen en workshops aan het bedrijfsleven, de politiek en het onderwijs.

Je wordt lid bij Dé Nederlandse Debatclub omdat je beter wilt worden op het gebied van spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren, (jezelf) presenteren en de kunst van het overtuigen. Dé Nederlandse Debatclub is de enige club in Nederland waar werkelijk iedereen lid kan worden: van student tot pensionado, van ambtenaar tot ondernemer en van werkzoekende tot ZZP’er. 

Los van het trainen op persoonlijke vaardigheden, bouw je dus ook een superleuk netwerk van gelijkgestemde ambitieuze Young and Old Professionals op. Debatteren is een serieuze bezigheid maar… we hebben ook gewoon hartstikke veel lol met elkaar. Regelmatig wordt er na afloop aan de bar nog leuk met elkaar nagekletst. 

Natuurlijk kun jij lid worden van Dé Nederlandse Debatclub. We hebben verschillende lidmaatschappen.

We zijn er voor elke ambitieuze Young and Old Professional, die wil werken aan belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en (jezelf) presenteren. Je hoeft helemaal geen debatervaring te hebben: die doe je bij ons op! Of misschien heb je al wel debatervaring maar wil je je die vaardigheden bijhouden of weer aanscherpen. Iedereen is van harte welkom! Op dit moment is ons jongste lid 17 jaar. Ons oudste lid is 79! 

We hebben drie verschillende lidmaatschappen. Je bepaalt zelf welk lidmaatschap het beste bij je past. 

Voor een overzicht van de lidmaatschapsvormen én de daarbij behorende tarieven, kijk je HIER.

We hebben verschillende soorten lidmaatschappen. Enerzijds kun je kiezen voor een onbeperkt lidmaatschap. Het woord zegt het al: je kunt onbeperkt aan alles deelnemen tot aan het moment dat de lidmaatschapsperiode voorbij is. Anderzijds hebben we ook lidmaatschappen in de vorm van een strippenkaart (Brave en Best). Je hebt dan a.h.w. een saldo (strippen!) en er wordt elke keer – als je deelneemt aan een activiteit, clubavond of workshop – een strip van je lidmaatschap afgeschreven. 

Met een onbeperkt lidmaatschap ben je eigenlijk altijd het voordeligst uit. Want, zeer regelmatig voegen we extra avonden toe aan het programma. Wel, daar kun je je – als lid – dan gewoon voor aanmelden. Die extra sessies kosten je niets want… je hebt geen strippenkaart, je hebt een onbeperkt lidmaatschap!

Hier zie je de tarieven.

Dat mag je helemaal zelf bepalen. Alle leden van onze club ontvangen één keer in de twee weken – op zondagavond om 20.00 uur – de leden-nieuwsbrief. Daarin wordt iedereen geïnformeerd over de clubavonden, trainingen, workshops en oefeningen die op de agenda staan. Meestal kun je dan voor ongeveer 2 maanden je avonden vooruitplannen.

Een lid bepaalt zelf of hij zich wel of niet wil aanmelden. Natuurlijk is het wel zo dat de leden, die bij wijze van spreken elke keer komen, een doorgaans snellere leercurve doormaken. Als je van plan bent om lid te worden, dan kun je uiteraard voor jezelf bepalen hoe vaak je aanwezig denkt te kunnen zijn: op basis daarvan kun je het passende lidmaatschap kiezen.

Een clubavond is een avond die wij in ons zalencentrum in Stay Okay organiseren. De avonden starten altijd om 19.30 uur en eindigen doorgaans om 22.00 uur. Voor elke clubavond is een programma van te voren aangekondigd. Dat programma varieert uiteraard per clubavond maar je kunt er van uitgaan dat elke deelnemer aan een clubavond elke keer minstens twee keer een debat-, speech- of pitchoefening doet. 

Kortom, op een clubavond trainen we onszelf – met heel veel creatieve oefeningen waarbij we je ook regelmatig uit de Comfortzone halen – op belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en jezelf presenteren.

De grote gemene deler is dat onze leden vooral de ambitie hebben om belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, debatteren en (jezelf) presenteren naar een hoger niveau te brengen. Simpelweg omdat ze weten dat ze daar in Het Echte Leven veel profijt van hebben.

Dus, eigenlijk iedereen. Ons jongste lid is 17 jaar, ons oudste lid is 72 jaar. Mannen, vrouwen… de verhouding is ongeveer gelijk. Zo een beetje alle beroepen of vakgebieden zijn vertegenwoordigd. De gemiddelde leeftijd is zo rond de 38 jaar. Als je het al zou willen hebben over ‘politieke voorkeuren’: wij denken dat alle ‘kanten van het spectrum’ een weg hebben gevonden naar Dé Nederlandse Debatclub. 

Nee. Dé Nederlandse Debatclub is een veilige omgeving waar je ‘in alle rust’ kunt werken aan het trainen van belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, debatteren, pitchen, speechen en (jezelf) presenteren. Daar passen geen video-opnamen bij simpelweg vanwege het feit dat je tijdens clubavonden vaak een stelling moet innemen waar je in het echte leven wellicht heel anders over denkt. 

Het niet mogen filmen is dus belangrijk voor de privacy. Niemand wil ooit het risico lopen dat er ooit van jou een filmpje ergens online komt te staan, waarop je een mening verkondigt, die helemaal niet jouw mening is. Het maken van video-opnamen is dus ten strengste verboden: we willen een 100% veilige omgeving.

Natuurlijk ben jij lid bij onze club omdat je jezelf wilt verbeteren op het gebied van belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en (jezelf) presenteren. Uiteraard hebben wij vaste criteria waarop we professionele feedback geven, waardoor jij kunt groeien en bloeien.

Maar we geven elkaar ook feedback. Immers, debatteren is geen absolute wetenschap en het is daarom superinteressant om ook feedback van je mede-leden te ontvangen. Bovendien leer je zelf ook weer beter debatteren, als je andere debatten jureert. Je luistert, je analyseert, je formuleert aandachtspunten en je geeft feedback. Daar hebben anderen wat aan, maar jij ook. Omdat door de analyses die je maakt, jijzelf ook bewuster wordt van mogelijke valkuilen en aandachtspunten voor je eigen debatten!

Bij Dé Nederlandse Debatclub geven we overigens regelmatig jurytrainingen, want eerlijk is eerlijk: jureren is ook best een vak!

Uiteraard is het antwoord op deze vraag voor iedereen verschillend. Leercurves zijn divers. Maar gemiddeld genomen kunnen we stellen dat al na het bijwonen van slechts enkele clubavonden je ineens op een andere manier gaat luisteren naar mensen in je omgeving, met wie je debatteert. Of die jou proberen te overtuigen. Dát is de eerste winst.

Een fase later ontdek je dat je betere en kritische vragen kunt stellen terwijl je tegelijkertijd ook aanvoelt dat jouw eigen verhaal steeds beter op orde komt.

Juist omdat we bij Dé Nederlandse Debatclub veel situaties uit het echte leven simuleren, zul je die leercurve ook gaan ervaren. Je groeit in zelfverzekerdheid en de onderbouwing van jouw verhaal wordt sterker. Maar, het is en blijft wel een kwestie van meters maken. Stilstand is achteruitgang!