HUIB VAESSEN is nieuwe clubkampioen debatteren maar schrijft met ‘Grand Slam’ ook meteen debatgeschiedenis

Lorem Ipsum

18-jarige student Maurits van Bommel wint de talentencategorie

Op maandag 19 september is Huib Vaessen (Amsterdam) gekroond tot de nieuwe clubkampioen debatteren bij Dé Nederlandse Debatclub. Hij won de 8e Scoutler Club- en Talent Challenge, die  na 2 jaar corona-ellende én aanverwante lockdowns eindelijk weer doorgang kon vinden.

En, overigens ook om deze reden – een dreiging van lockdowns later in het jaar – niet in november maar nu al in september werd georganiseerd. 

Huib is bovendien de eerste debater van onze debatclub die een ‘Grand Slam’ scoort.

In 2017 won hij de Pitchmasters en nu dus de Challenge. Geen enkel ander lid bereikte ooit de felbegeerde dubbel.

Was de zege verrassend?

Misschien wel. Want… er waren veel titelkandidaten – aangevuld met een flink aantal outsiders – die deze 8e editie van de Challenge wel eens zouden kunnen gaan winnen. Het werd hoe dan ook een Close Finish want de respectievelijke nummers twee en drie t.w. Rick van der Reijden en Melissa Hoogerwerf waren bijna nét zo goed.


Foto: Rick van der Reijden (zilveren medaille, 2e plaats), clubkampioen Huib Vaessen (gouden medaille) en Melissa Hoogerwerf (bronzen medaille, 3e plaats) ontliepen elkaar in de eindrangschikking nauwelijks. Het verschil zat ‘m in piepkleine details.

In de eindcijfers – een optelsom van de punten van de extern ingevlogen jury debatdeskundigen Joshua Paas en Davy Kooij – ging het om slechts tienden van verschil.

De stijl van presenteren en eloquentia telden voor 20% mee in het eindcijfer.

Huib was zelf in ieder geval ook flink verrast door de zege want in zijn Champions’ Speech na afloop was het toch ook even een zoektocht naar woorden. “Ik wil sowieso iedereen bedanken die de bereidheid had om naar mij te luisteren”,  zo stelde Huib, die door zijn zege van afgelopen maandag nu van de 7e naar de 4e plaats stijgt op de Ranglijst Aller Tijden van de debatclub.

René Wiering blijft overigens deze Ranglijst voorlopig aanvoeren.

Conservatisme

Er viel ons echter nóg iets op tijdens deze Challenge en misschien kwam dat wel omdat de deelnemers er zich méér dan ooit van bewust waren dat de externe juryleden (Joshua en Davy) zeer scherp zijn op de inhoudelijkheid en bewijsvoering van de argumenten.

Daarom geen frivole feestelijke – soms cabaretachtige – speeches en debatten, maar rustige goede presentaties waar het ging om de argumentatie.

Geen passievolle preken of betweterigheid naar zaal, officials of opponenten toe. Wél punt voor punt mooie begrijpelijke verhalen en betogen.

Misschien konden we zelfs spreken van een zeker ‘conservatisme’ in de speeches en debatten doordat iedereen ook echt ongekende focus had op de inhoud, zoals het stappenplan van De BetoogLadder, het horizontaal argumenteren én het in de slotbeurten kunnen aangeven van de clash van een debat.


Foto: Joshua Paas (debatdeskundige en voormalig voorzitter van debatvereniging Cicero) én Davy Kooij (debattrainer bij het debatinstituut) analyseerden alle debatten en schreven de juryrapporten.

Lachen!

Goed, misschien waren de speeches opvallend ‘conservatief en rustig’, gelachen werd er echter wel.

Sowieso door én om Maurits van Bommel die verrassend de Talent Challenge (de talentencategorie) won. De 18-jarige student uit Diemen had in zijn tweede debat bovendien de lachers van de zaal op zijn hand in de stelling rondom de vraag of kerken het credo ‘Geen seks voor het huwelijk’  moesten laten voor wat het is.

Je had er bij moeten zijn, maar Maurits trok met een aantal snedige én persoonlijke anekdotes het hele debat ‘genadeloos’ naar zich toe.

Shaquille ten Voorde haalde in deze Challenge verdiend de tweede plaats en Yassin El Hafed – een relatief nieuw lid – pakte met een aantal stevige speeches de derde plaats. Overigens, complimenten voor Yassin. In de eerste ronde had hij per ongeluk de verkeerde stelling voorbereid wat hij ontdekte toen hij het podium betrad. Maar niet getreurd… gewoon meteen dat debat beginnen. En dat deed hij dus – zelfs ook als beginner – ontzettend goed.


Foto: De top 3 van de Talent Challenge. Vlnr, Shaquille ten Voorde (2e plaats, zilveren medaille), Maurits van Bommel (winnaar Talent Challenge en gouden medaille) en Yassin El Hafed (3e plaats, bronzen medaille) poseren trots met elkaar.

Mooi overigens dat dit drietal (Maurits, Shaquille en Yassin) de week ervoor nog de uitgebreide beginnerstraining had gevolgd. Die training zette dus meteen goed zoden aan de dijk!

Well done!

Olympisch

Een keer in de vier jaar staat de Club en Talent Challenge in het teken van de Olympische Spelen. Althans, dan zijn er op het clubkampioenschap náást alle andere prijzen en trofeeën ook gouden, zilveren en bronzen medailles te winnen.

Eigenlijk hadden deze medailles al uitgereikt moeten worden in 2020 (dat was immers een Olympisch jaar), maar helaas vond de Challenge in 2020 en 2021 geen doorgang door alle coronabeperkende maatregelen.

Daarom was 2022 een Olympisch jaar geworden.


Foto: The Olympic Venue in zalencentrum Stay Okay. Náást de trofeeën dit jaar ook gouden, zilveren en bronzen medailles!

In 2023 organiseren we weer een ‘gewone’ Challenge (dus: niet-Olympisch) maar in 2024 (dan is het weer een officieel Olympisch jaar) zijn opnieuw gouden, zilveren en bronzen medailles de inzet.

Maar voor nu is de eeuwige roem voor Huib Vaessen en Maurits van Bommel die bij deze editie in 2022 het hoogste podium haalden. Gefeliciteerd! En, we kijken nu al uit naar de eerste clubavond van januari 2023 – de nieuwjaarsbijeenkomst – want dán is het de traditie dat de clubkampioenen de nieuwjaars-speech houden!

Jazeker… deelnemen is weliswaar altijd nog belangrijker dan winnen, maar… áls je wint, dan is de club nog niet van je af!


Foto: Yassin El Muhandiz opende de clubavond met een 90 Seconds Of Fame, traditioneel tijdens de Challenge een PepTalk voor alle deelnemers én een succeswens. Yassin prees de debatclub als geheel. “Dit is de plek waar je uit je Comfort Zone wordt getrokken, waar je in het diepe wordt gegooid en waar het je soms moelijk wordt gemaakt. Het is daarom de perfecte plek om te groeien!”

Scoutler

Deze editie werd net als in de voorgaande jaren gesponsord door Scoutler, van ons lid Paul van Galen, die zelf intussen al voor de 8e keer deelnam aan de Challenge (ook een record!).

 

Paul hield de slotspeech en kondigde aan dat hij na 3 jaar sponsoring de uitnodiging nu doorstuurt naar een nieuwe sponsor van de Challenge. “Het was in al die jaren altijd top georganiseerd, ik heb er ook altijd veel profijt van gehad met mijn bedrijf maar ik ga zelf ook vanuit zakelijk perspectief een andere richting op. Dit was dus het laatste jaar dat de naam Scoutler aan de Challenge was verbonden.”

Toernooidirecteur Jerry Helmers dankte Paul van Galen voor de sponsoring en steun, waarna Scoutler nog één keer een groot applaus kreeg van alle deelnemers.


Foto: Yassin El Hafed las bij aanvang van de avond – vlak na de loting – namens alle deelnemers de belangrijke Olympische eed voor. Ook dat is een traditie. Het voorlezen wordt gedaan door dát lid dat deelneemt én als laatste lid werd bij onze debatclub. Daarna werd het Olympisch vuur ontstoken.

Detailuitslagen

Alle deelnemers ontvangen binnenkort nog hun persoonlijk juryrapport met alle Tips en Tops en aanbevelingen van Joshua Paas en Davy Kooij.

Einduitslag TOP 3 Club Challenge
Clubkampioenschap:

  1. Huib Vaessen                          7,562
  2. Rick van der Reijden               7,502
  3. Melissa Hoogerwerf                7,444

Einduitslag TOP 3 Talent Challenge
Talenten / Beginnerscategorie:

  1. Maurits van Bommel               7,422
  2. Shaquille ten Voorde              7,374
  3. Yassin El Hafed                      7,190

Dit waren de stellingen waarover werd gedebatteerd tijdens de 8e Scoutler Olympic Club- en Talent Challenge.

Foto onder: Maurits van Bommel (winnaar Talent Challenge) en Huib Vaessen (winnaar Club Challenge en dus clubkampioen) zullen nu ook de taak hebben om in 2023 de Nieuwjaarspeech uit te spreken. Ook een traditie bij onze debatclub!

Zin om een keer te komen kennismaken?

Je bent van harte welkom bij de grootste (en leukste!) debatclub van Nederland waar ambitieuze Young and Old Professionals bijeenkomen om te werken aan belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren, jezelf presenteren en de Kunst van het Gelijk Krijgen.

Natuurlijk hoef je helemaal niet meteen ook enthousiast te worden van het wedstrijddebatteren – zoals wij zijn bij onze jaarlijkse Challenge – maar kun je gewoon aan de reguliere clubavonden deelnemen en die persoonlijke groei gaan ervaren.

Meld je meteen aan voor een kosteloze kennismakingsdeelname. We organiseren avonden in ons zalencentrum én online via TEAMS/ZOOM.
Of meld je hieronder aan!

Ja, ik meld me graag aan voor deelname aan een workshop of training bij Dé Nederlandse Debatclub

Jouw e-mailadres(Vereist)
Ik meld me nu aan voor:(Vereist)

Veelgestelde vragen

Dé Nederlandse Debatclub is een professioneel debat-trainingsinstituut dat in 2013 is opgericht door Jerry Helmers en Dennis Bemelmans. Er is een clubgedeelte waar de leden zeer regelmatig bijeenkomen om zichzelf te trainen op belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, debatteren, argumenteren, pitchen en speechen. Daarnaast wordt de zakelijke markt bediend: we geven trainingen en workshops aan het bedrijfsleven, de politiek en het onderwijs.

Je wordt lid bij Dé Nederlandse Debatclub omdat je beter wilt worden op het gebied van spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren, (jezelf) presenteren en de kunst van het overtuigen. Dé Nederlandse Debatclub is de enige club in Nederland waar werkelijk iedereen lid kan worden: van student tot pensionado, van ambtenaar tot ondernemer en van werkzoekende tot ZZP’er. 

Los van het trainen op persoonlijke vaardigheden, bouw je dus ook een superleuk netwerk van gelijkgestemde ambitieuze Young and Old Professionals op. Debatteren is een serieuze bezigheid maar… we hebben ook gewoon hartstikke veel lol met elkaar. Regelmatig wordt er na afloop aan de bar nog leuk met elkaar nagekletst. 

Natuurlijk kun jij lid worden van Dé Nederlandse Debatclub. We hebben verschillende lidmaatschappen.

We zijn er voor elke ambitieuze Young and Old Professional, die wil werken aan belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en (jezelf) presenteren. Je hoeft helemaal geen debatervaring te hebben: die doe je bij ons op! Of misschien heb je al wel debatervaring maar wil je je die vaardigheden bijhouden of weer aanscherpen. Iedereen is van harte welkom! Op dit moment is ons jongste lid 17 jaar. Ons oudste lid is 79! 

We hebben drie verschillende lidmaatschappen. Je bepaalt zelf welk lidmaatschap het beste bij je past. 

Voor een overzicht van de lidmaatschapsvormen én de daarbij behorende tarieven, kijk je HIER.

We hebben verschillende soorten lidmaatschappen. Enerzijds kun je kiezen voor een onbeperkt lidmaatschap. Het woord zegt het al: je kunt onbeperkt aan alles deelnemen tot aan het moment dat de lidmaatschapsperiode voorbij is. Anderzijds hebben we ook lidmaatschappen in de vorm van een strippenkaart (Brave en Best). Je hebt dan a.h.w. een saldo (strippen!) en er wordt elke keer – als je deelneemt aan een activiteit, clubavond of workshop – een strip van je lidmaatschap afgeschreven. 

Met een onbeperkt lidmaatschap ben je eigenlijk altijd het voordeligst uit. Want, zeer regelmatig voegen we extra avonden toe aan het programma. Wel, daar kun je je – als lid – dan gewoon voor aanmelden. Die extra sessies kosten je niets want… je hebt geen strippenkaart, je hebt een onbeperkt lidmaatschap!

Hier zie je de tarieven.

Dat mag je helemaal zelf bepalen. Alle leden van onze club ontvangen één keer in de twee weken – op zondagavond om 20.00 uur – de leden-nieuwsbrief. Daarin wordt iedereen geïnformeerd over de clubavonden, trainingen, workshops en oefeningen die op de agenda staan. Meestal kun je dan voor ongeveer 2 maanden je avonden vooruitplannen.

Een lid bepaalt zelf of hij zich wel of niet wil aanmelden. Natuurlijk is het wel zo dat de leden, die bij wijze van spreken elke keer komen, een doorgaans snellere leercurve doormaken. Als je van plan bent om lid te worden, dan kun je uiteraard voor jezelf bepalen hoe vaak je aanwezig denkt te kunnen zijn: op basis daarvan kun je het passende lidmaatschap kiezen.

Een clubavond is een avond die wij in ons zalencentrum in Stay Okay organiseren. De avonden starten altijd om 19.30 uur en eindigen doorgaans om 22.00 uur. Voor elke clubavond is een programma van te voren aangekondigd. Dat programma varieert uiteraard per clubavond maar je kunt er van uitgaan dat elke deelnemer aan een clubavond elke keer minstens twee keer een debat-, speech- of pitchoefening doet. 

Kortom, op een clubavond trainen we onszelf – met heel veel creatieve oefeningen waarbij we je ook regelmatig uit de Comfortzone halen – op belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en jezelf presenteren.

De grote gemene deler is dat onze leden vooral de ambitie hebben om belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, debatteren en (jezelf) presenteren naar een hoger niveau te brengen. Simpelweg omdat ze weten dat ze daar in Het Echte Leven veel profijt van hebben.

Dus, eigenlijk iedereen. Ons jongste lid is 17 jaar, ons oudste lid is 72 jaar. Mannen, vrouwen… de verhouding is ongeveer gelijk. Zo een beetje alle beroepen of vakgebieden zijn vertegenwoordigd. De gemiddelde leeftijd is zo rond de 38 jaar. Als je het al zou willen hebben over ‘politieke voorkeuren’: wij denken dat alle ‘kanten van het spectrum’ een weg hebben gevonden naar Dé Nederlandse Debatclub. 

Nee. Dé Nederlandse Debatclub is een veilige omgeving waar je ‘in alle rust’ kunt werken aan het trainen van belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, debatteren, pitchen, speechen en (jezelf) presenteren. Daar passen geen video-opnamen bij simpelweg vanwege het feit dat je tijdens clubavonden vaak een stelling moet innemen waar je in het echte leven wellicht heel anders over denkt. 

Het niet mogen filmen is dus belangrijk voor de privacy. Niemand wil ooit het risico lopen dat er ooit van jou een filmpje ergens online komt te staan, waarop je een mening verkondigt, die helemaal niet jouw mening is. Het maken van video-opnamen is dus ten strengste verboden: we willen een 100% veilige omgeving.

Natuurlijk ben jij lid bij onze club omdat je jezelf wilt verbeteren op het gebied van belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en (jezelf) presenteren. Uiteraard hebben wij vaste criteria waarop we professionele feedback geven, waardoor jij kunt groeien en bloeien.

Maar we geven elkaar ook feedback. Immers, debatteren is geen absolute wetenschap en het is daarom superinteressant om ook feedback van je mede-leden te ontvangen. Bovendien leer je zelf ook weer beter debatteren, als je andere debatten jureert. Je luistert, je analyseert, je formuleert aandachtspunten en je geeft feedback. Daar hebben anderen wat aan, maar jij ook. Omdat door de analyses die je maakt, jijzelf ook bewuster wordt van mogelijke valkuilen en aandachtspunten voor je eigen debatten!

Bij Dé Nederlandse Debatclub geven we overigens regelmatig jurytrainingen, want eerlijk is eerlijk: jureren is ook best een vak!

Uiteraard is het antwoord op deze vraag voor iedereen verschillend. Leercurves zijn divers. Maar gemiddeld genomen kunnen we stellen dat al na het bijwonen van slechts enkele clubavonden je ineens op een andere manier gaat luisteren naar mensen in je omgeving, met wie je debatteert. Of die jou proberen te overtuigen. Dát is de eerste winst.

Een fase later ontdek je dat je betere en kritische vragen kunt stellen terwijl je tegelijkertijd ook aanvoelt dat jouw eigen verhaal steeds beter op orde komt.

Juist omdat we bij Dé Nederlandse Debatclub veel situaties uit het echte leven simuleren, zul je die leercurve ook gaan ervaren. Je groeit in zelfverzekerdheid en de onderbouwing van jouw verhaal wordt sterker. Maar, het is en blijft wel een kwestie van meters maken. Stilstand is achteruitgang!