Nienke Both voor de tweede keer clubkampioene: gouden olympische debatmedaille in de pocket
Thomas Beerepoot pakt 1e plaats in de Talent Challenge
20 November 2024 - Categorie algemeenNienke Both heeft voor de tweede keer in haar debatcarrière de Club Challenge van Dé Nederlandse Debatclub gewonnen. De debattrainer van het Debatinstituut verdedigde met succes de behaalde titel uit 2023.
Op 18 november 2024 was ze andermaal met het hoogste gemiddelde eindcijfer de beste én… omdat het een Olympisch jaar is, pakte ze meteen de gouden medaille. Nienke Both steeg daardoor naar een 2e plaats op de Ranglijst Aller Tijden.
Bekijk ook meteen de foto's in het fotoboek
Foto: Shaquille ten Voorde (brons), winnares Nienke Both (goud) en Maurits van Bommel (zilver).
Er leek tijdens de Club Challenge – de hoogste categorie tijdens de clubkampioenschappen van Dé Nederlandse Debatclub – bijna geen maat op de ongekende scherpte die Nienke in haar debatten presenteerde. Waar ze in 2023 nog de kritische feedback kreeg dat ze wel haar eigen spreektempo in de gaten moest houden (“Praat niet te snel!”), zo waren haar betogen en verweren dit jaar inderdaad wat rustiger en daardoor nog overzichtelijker.
“Ik heb me bewust geconcentreerd op iets meer rust in mijn speeches en debatten,” zegt Nienke die natuurlijk superblij is met de eerste plaats. “Maar overall moet ik ook eerlijk zeggen dat ik de debatten én alle opponenten die ik heb gehad, allemaal van een veel hoger niveau waren dan vorig jaar. Iedereen is ongekend vooruitgegaan.”
Foto: Nienke Both is voor de tweede keer winnares van de Club Challenge.
Een mooi compliment dus voor alle andere deelnemers en zeker ook voor Maurits van Bommel en Shaquille ten Voorde die respectievelijk in de categorie Club Challenge de zilveren en bronzen medaille haalden. Opvallend was dat in de eerste ronde al Maurits en Shaquille tegen elkaar werden geloot. Meteen aan het begin van de avond dus een hoogwaardig debat.
Nienke Both maakte meteen ook een supersprong naar de 2e plaats op de (opgeschoonde) Ranglijst Aller Tijden van de debatclub.
Talent Challenge
In de categorie Talent Challenge debatteerden de deelnemers die óf nog nooit aan de clubkampioenschappen hadden meegedaan, nog niet zo lang lid zijn of zij die van vergelijkbare sterkte. Dat er genoeg talent is op de club, bleek op het medaillepodium. De winnaars van het goud, zilver én brons zijn alle drie dit jaar lid geworden van onze debatclub.
Thomas Beerepoot knalde in zijn debuutjaar meteen naar de eerste plaats.
Foto: De top 3 van de Talent Challenge. Vlnr, Michel Loeve (winnaar zilver), Thomas Beerepoot (goud!) en Maarten Vriesema (brons).
Michel Loeve, winnaar van de Pitchmasters eerder dit jaar, pakte verdiend de zilveren medaille en zijn directe debatopponent uit de tweede ronde, Maarten Vriesema, was blij verrast (en trots!) dat hij naar huis ging met een bronzen medaille, de derde plaats dus.
Historie
Er stond speciaal tijdens deze editie dus veel op het spel. We organiseren onze interne debatclubkampioenschappen elk jaar in november maar… één keer in de vier jaar zijn er náást alle bekers, bloemen en alle eer dus ook Olympische gouden, zilveren en bronzen medailles te winnen. De eerstvolgende keer dat onze clubkampioenschappen weer een Olympische tintje hebben is pas in 2028.
In 2016 was het Gerard Ekelmans die de gouden plak haalde tijdens de Club Challenge en tijdens het vorige Olympische debattoernooi was het Huib Vaessen die met het mooiste eremetaal naar huis ging.
Nienke Both is dus nu definitief in dit 'gouden rijtje' gekomen!
Foto: Nienke Both opende de avond als titelverdediger, niet wetende op dat moment dat ze een paar uur later opnieuw de trofee omhoog zou houden. Ze legde de Olympische debateed af!
Eindstand Club Challenge (top 3)
-
Nienke Both - eindcijfer = 8,335
-
Maurits van Bommel - eindcijfer = 7,525
-
Shaquille ten Voorde - eindcijfer = 7,465
Alle overige deelnemers ontvangen binnenkort hun juryrapport met hun cijfers.
Eindstand Talent Challenge (top 3)
-
Thomas Beerepoot - eindcijfer = 7,445
-
Michel Loeve - eindcijfer = 7,290
-
Maarten Vriesema - eindcijfer = 7,255
Alle overige deelnemers ontvangen binnenkort hun juryrapport met hun cijfers.
Juryrapporten
Alle deelnemers ontvangen binnenkort de juryrapporten die zijn uitgeschreven met tips en tops. En natuurlijk alle detailcijfers die zijn gescoord op de diverse beoordelingscriteria. Natuurlijk ging het toernooi ‘om de punten’ maar in essentie is het event natuurlijk ook een leermoment, want al die feedback levert altijd iets op waarmee je ook in Het Echte Leven weer iets kan.
De jury was dit jaar in handen van Davy Kooij (onder andere freelance debattrainer bij Debatinstituut en zelf ook een zeer sterke spreker) en Vincent Vonk (bestuurslid bij de debatbond). Ook Davy en Vincent erkenden dat het niveau in vergelijking met de jaren ervoor zeer omhoog was gegaan en dat het indrukwekkend was hoe de 1-tegen-1-debatten werden vormgegeven.
Foto: Vincent Vonk en Davy Kooij, de extern ingevlogen juryleden. Kritisch als altijd! (Zoals het hoort!)
De Challenge (zowel Club- als Talent) bestond voor de deelnemers uit drie rondes.
In de eerste ronde moest er een opzetbeurt van 1 minuut worden gepresenteerd op basis van een stelling, waarbij de deelnemer de propositie-rol aannam (voorstander). Daarbij werd getoetst of in die opzetbeurt de belangrijkste aspecten van ‘De BetoogLadder’ werden geraakt. Hoe meer de ‘ultieme’ BetoogLadder werd bereikt, des te hoger het cijfer voor deze ronde was. Dit cijfer telde voor 20% mee in het eindcijfer.
Daarna voerden de debaters twee debatten, één in de rol van propositie, één in de rol van oppositie, met wisselende stellingen en ook wisselende tegenstanders.
De twee juryleden gaven cijfers voor de debatten, de deelnemers onderling jureerden elkaar op stijl van presenteren. Dit laatste deel telde voor 10% mee in het eindcijfer.
Ook gewoon gezellig!
Eerlijk is eerlijk… natuurlijk werd de spanning opgevoerd en het ging ook echt om de punten. Maar het was ook gezelligheid troef want… vanzelfsprekend werd er nog met bites en een borrel aan de bar lang nagekletst.
Ook ontvingen alle deelnemers een GoodieBag om de avond door te komen.
Foto: De GoodieBags voor alle deelnemers
Alle stellingen
Ook dit jaar hadden we weer een keur aan debatstellingen. Wil je weten waarover we debatteerden? Wel... je downloadt HIER (pdf) alle stellingen van deze 10e clubkampioenschappen!
Wil je ook een keer meedoen aan een clubavond?
Je bent van harte welkom bij Dé Nederlandse Debatclub! Bij onze debatclub werken we met passie aan belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, (jezelf) presenteren, debatteren.... Kortom, de Kunst van het Overtuigen!
Als jij wilt werken aan deze belangrijke vaardigheden - waar je in Het Echte Leven heel veel aan hebt - dan hoef je natuurlijk echt niet meteen ook vol te gaan voor het wedstrijddebatteren (mag uiteraard wel). 'Slechts' twee keer per jaar organiseren we een wedstrijdevent maar op alle andere avonden en bijeenkomsten gaan we voor intensieve trainingen die je altijd nuttige feedback opleveren.
Meld je aan voor een deelname!
Ja, ik meld me graag aan voor een clubavond of workshop bij Dé Nederlandse Debatclub in Amsterdam
Lees hier ons privacy statement.