RODERIK VAN GRIEKEN is nieuwe Nederlands Kampioen Online Debatteren 2022

Lorem Ipsum

Titelverdedigster Franciske van Vugt komt in finale net te kort. Wilco Bos pakte brons in kleine finale.

Roderik van Grieken, raadslid voor D66 in Hilversum én directeur/eigenaar bij het Debatinstituut, heeft de derde editie van het NK Online Debatteren gewonnen.

In de finale op vrijdagavond 23 december versloeg hij in een zinderende en inhoudelijk scherpe finale titelverdedigster Franciske van Vugt uit Dordrecht met 7-4.

De strijd in de kleine finale om de derde en vierde plaats, werd een prooi voor Wilco Bos uit Harderwijk. Hij won met 6-4 van Freya Sixma uit Amersfoort. Martine de Ridder werd met haar 8e plaats het hoogst scorende lid van Dé Nederlandse Debatclub.

Er deden in totaal 71 debaters uit het hele land mee. In totaal werden er 38 online debatten gevoerd. Er waren in totaal 16 juryleden die alle debatten analyseerden en de punten toekenden.


Screenshot uit de finale ZOOM-sessie: Roderik van Grieken hoort dat hij Nederlands kampioen is geworden.

GODDELIJK!

De stelling in de finale was niet eenvoudig want dé vraag was of de Tweede Kamer – na president Zelensky van Oekraïne – ook president Poetin van Rusland moest uitnodigen om via een live verbinding het parlement toe te spreken. Wat de échte meningen zijn van de finalisten weten we niet, want bij loting was bepaald dat Franciske voorstander moest zijn en Roderik tegenstander van de stelling.

Franciske gooide het in ieder geval op de Goddelijke opdracht die Poetin had en dat juist daarom de Tweede Kamer moest instemmen met het idee om hem ook live te laten toespreken. Roderik van Grieken erkende na afloop dat hij verrast was door deze insteek. “Ik wist niet wat ik kon verwachten van de voorstander. Daarom een compliment voor Franciske.”

Misschien was dit voor Roderik de reden dat hij in de opzetbeurten vergat om Franciske te laten interrumperen maar Roderik herpakte zich goed in de midden- en slotbeurten en wist de verbale strijd toch weer naar zich toe te trekken.

Van de 11 juryleden stemden 7 voor de winst voor Roderik. Vier juryleden vonden dat Franciske het debat had moeten winnen. Kijkend naar de gemiddelde eindcijfers bleek Roderik een 8.72 te hebben gescoord met zijn debat- en pitchperformance. Franciske van Vugt bleef ‘steken’ op een 7.93.

Naast het debat werd er ook nog gepitcht. Franciske verdedigde de pitch dat iedere Nederlander vanaf 18 jaar verplicht een EHBO-examen moest doen én ook elke 5 jaar een herhaalexamen moest doen. Roderik pitchte over PABO-studenten die hun diploma pas mogen ontvangen als ze ook verplichte weerbaarheidstrainingen hadden gevolgd. Daar was hij het overigens niet mee eens.

Ook belangrijk tijdens het debatteren: je houding voor de webcam!

‘Complimenten voor Dé Nederlandse Debatclub’

Roderik van Grieken is dus na Joris Bouman (2020) en Franciske van Vugt (2021) de derde Nederlands kampioen online debatteren.

“Het is prachtig om te zien dat dit event een vaste plek lijkt te hebben gekregen op de debatagenda. Waar we tot twee jaar geleden – voor de coronaperiode – nog niet eens zouden hebben kunnen bedenken dat we heel veel online met elkaar zouden gaan communiceren, zo is het nu gemeengoed geworden. Fantastisch dat er een NK op dit onderdeel van debatteren wordt georganiseerd.”

“Daarnaast heel veel complimenten aan Dé Nederlandse Debatclub voor de zeer strakke organisatie. Je weet als deelnemer precies waar je aan toe bent en wat er van je wordt verwacht.  Geweldig om dit mee te maken en natuurlijk superblij dat ik Nederlands kampioen ben.”

Roderik vertelde tijdens de prijsuitreking tevens dat zijn gewonnen prijzengeld van 350 euro kan worden gedoneerd aan Het Leger des Heils in Hilversum.

CONDOOMS

In de kleine finale – eerder op de avond – streden Wilco Bos uit Harderwijk en Freya Sixma uit Amersfoort om het brons. Wilco Bos won deze confrontatie met 6-4..

Van de tien juryleden kozen zes juryleden Wilco als winnaar. De discussie ging over de vraag of condooms in Nederland gratis ter beschikking moesten worden gesteld aan jongeren tot en met 25 jaar. Bij loting was bepaald dat Freya voorstander van deze stelling moest zijn en Wilco dus tegenstander.

Wilco behaalde voor zijn debat- en pitchperformance een 8,37 als eindcijfer.

Freya zat daar net onder met een 7,79.

JURYRAPPORTEN
Alle 71 deelnemers ontvangen tussen Kerst en Oud/Nieuw ook hun juryrapporten én iedereen kan de video van zijn eigen gevoerde debat(ten) downloaden.

PRIJSUITREIKING

Medio januari 2023 wordt er nog een agendamoment gecreëerd om de wisselbeker aan Roderik van Grieken live uit te reiken. Dat zal waarschijnlijk in zijn woonplaats Hilversum gaan gebeuren.

De nummers 2 en 3 (resp. Franciske van Vugt en Wilco Bos) ontvangen uiteraard ook live hun gewonnen bekers!

SPECIALE DANK

De organisatie dankt natuurlijk alle juryleden voor hun inzet,tijdinvestering en kritische blik. Maar dank is er zeker ook aan de leden/juryleden Melissa Hoogerwerf, René Wiering én Albert Both die tijdens de prijsuitreiking de feedbackrondes presenteerden t.a.v..de inhoud en eloquentia. Dat was geen sinecure want de beide finales waren van hoog niveau. Hard werken dus voor hen om in relatief korte tijd ook de mondelinge feedback met tips en tops op orde te hebben.

Ook dank aan Mackaay ICT Services uit Hoofddorp dat de internetverbindingen garandeerde vanuit de HeadQuarters van Dé Nederlandse Debatclub. Mocht Ziggo uitvallen (wat vorig jaar voorafgaand aan de finale toevallig gebeurde) dan was er een fantastische backup aan de hand van een prachtige EHBO-internetkoffer!

 

OOK ZIN OM TE DEBATTEREN?

Dé Nederlandse Debatclub is de grootste debatclub van Nederland. We komen zowel online als offline regelmatig bijeen. We trainen onszelf op belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, debatteren, argumenten en jezelf presenteren.

Je kunt je altijd aanmelden voor een kosteloze kennismakingsdeelname.

Nee, natuurlijk hoef je je niet meteen te storten op het wedstrijddebatteren maar het werken aan al die genoemde belangrijke persoonlijke vaardigheden is wel je grote winst door alle oefeningen die we doen.

We wijzen je overigens ook met veel plezier op onze groeiende online debatclub. Deze is opgericht in 2020, tijdens het begin van de coronacrisis.

OF WIL JE EERST IETS LEZEN

Misschien heb je nog geen tijd om je heel praktisch op het debatteren te richten.

Nou,dat kan.

In dát geval hebben we en goede leestip voor je…..

Van harte aanbevolen!

Dit boek is in december 2022 in de tweede druk gegaan en weer beschikbaar!

Ja, ik meld me graag aan voor deelname aan een workshop of training bij Dé Nederlandse Debatclub

Jouw e-mailadres(Vereist)
Ik meld me nu aan voor:(Vereist)

Veelgestelde vragen

Dé Nederlandse Debatclub is een professioneel debat-trainingsinstituut dat in 2013 is opgericht door Jerry Helmers en Dennis Bemelmans. Er is een clubgedeelte waar de leden zeer regelmatig bijeenkomen om zichzelf te trainen op belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, debatteren, argumenteren, pitchen en speechen. Daarnaast wordt de zakelijke markt bediend: we geven trainingen en workshops aan het bedrijfsleven, de politiek en het onderwijs.

Je wordt lid bij Dé Nederlandse Debatclub omdat je beter wilt worden op het gebied van spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren, (jezelf) presenteren en de kunst van het overtuigen. Dé Nederlandse Debatclub is de enige club in Nederland waar werkelijk iedereen lid kan worden: van student tot pensionado, van ambtenaar tot ondernemer en van werkzoekende tot ZZP’er. 

Los van het trainen op persoonlijke vaardigheden, bouw je dus ook een superleuk netwerk van gelijkgestemde ambitieuze Young and Old Professionals op. Debatteren is een serieuze bezigheid maar… we hebben ook gewoon hartstikke veel lol met elkaar. Regelmatig wordt er na afloop aan de bar nog leuk met elkaar nagekletst. 

Natuurlijk kun jij lid worden van Dé Nederlandse Debatclub. We hebben verschillende lidmaatschappen.

We zijn er voor elke ambitieuze Young and Old Professional, die wil werken aan belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en (jezelf) presenteren. Je hoeft helemaal geen debatervaring te hebben: die doe je bij ons op! Of misschien heb je al wel debatervaring maar wil je je die vaardigheden bijhouden of weer aanscherpen. Iedereen is van harte welkom! Op dit moment is ons jongste lid 17 jaar. Ons oudste lid is 79! 

We hebben drie verschillende lidmaatschappen. Je bepaalt zelf welk lidmaatschap het beste bij je past. 

Voor een overzicht van de lidmaatschapsvormen én de daarbij behorende tarieven, kijk je HIER.

We hebben verschillende soorten lidmaatschappen. Enerzijds kun je kiezen voor een onbeperkt lidmaatschap. Het woord zegt het al: je kunt onbeperkt aan alles deelnemen tot aan het moment dat de lidmaatschapsperiode voorbij is. Anderzijds hebben we ook lidmaatschappen in de vorm van een strippenkaart (Brave en Best). Je hebt dan a.h.w. een saldo (strippen!) en er wordt elke keer – als je deelneemt aan een activiteit, clubavond of workshop – een strip van je lidmaatschap afgeschreven. 

Met een onbeperkt lidmaatschap ben je eigenlijk altijd het voordeligst uit. Want, zeer regelmatig voegen we extra avonden toe aan het programma. Wel, daar kun je je – als lid – dan gewoon voor aanmelden. Die extra sessies kosten je niets want… je hebt geen strippenkaart, je hebt een onbeperkt lidmaatschap!

Hier zie je de tarieven.

Dat mag je helemaal zelf bepalen. Alle leden van onze club ontvangen één keer in de twee weken – op zondagavond om 20.00 uur – de leden-nieuwsbrief. Daarin wordt iedereen geïnformeerd over de clubavonden, trainingen, workshops en oefeningen die op de agenda staan. Meestal kun je dan voor ongeveer 2 maanden je avonden vooruitplannen.

Een lid bepaalt zelf of hij zich wel of niet wil aanmelden. Natuurlijk is het wel zo dat de leden, die bij wijze van spreken elke keer komen, een doorgaans snellere leercurve doormaken. Als je van plan bent om lid te worden, dan kun je uiteraard voor jezelf bepalen hoe vaak je aanwezig denkt te kunnen zijn: op basis daarvan kun je het passende lidmaatschap kiezen.

Een clubavond is een avond die wij in ons zalencentrum in Stay Okay organiseren. De avonden starten altijd om 19.30 uur en eindigen doorgaans om 22.00 uur. Voor elke clubavond is een programma van te voren aangekondigd. Dat programma varieert uiteraard per clubavond maar je kunt er van uitgaan dat elke deelnemer aan een clubavond elke keer minstens twee keer een debat-, speech- of pitchoefening doet. 

Kortom, op een clubavond trainen we onszelf – met heel veel creatieve oefeningen waarbij we je ook regelmatig uit de Comfortzone halen – op belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en jezelf presenteren.

De grote gemene deler is dat onze leden vooral de ambitie hebben om belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, debatteren en (jezelf) presenteren naar een hoger niveau te brengen. Simpelweg omdat ze weten dat ze daar in Het Echte Leven veel profijt van hebben.

Dus, eigenlijk iedereen. Ons jongste lid is 17 jaar, ons oudste lid is 72 jaar. Mannen, vrouwen… de verhouding is ongeveer gelijk. Zo een beetje alle beroepen of vakgebieden zijn vertegenwoordigd. De gemiddelde leeftijd is zo rond de 38 jaar. Als je het al zou willen hebben over ‘politieke voorkeuren’: wij denken dat alle ‘kanten van het spectrum’ een weg hebben gevonden naar Dé Nederlandse Debatclub. 

Nee. Dé Nederlandse Debatclub is een veilige omgeving waar je ‘in alle rust’ kunt werken aan het trainen van belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, debatteren, pitchen, speechen en (jezelf) presenteren. Daar passen geen video-opnamen bij simpelweg vanwege het feit dat je tijdens clubavonden vaak een stelling moet innemen waar je in het echte leven wellicht heel anders over denkt. 

Het niet mogen filmen is dus belangrijk voor de privacy. Niemand wil ooit het risico lopen dat er ooit van jou een filmpje ergens online komt te staan, waarop je een mening verkondigt, die helemaal niet jouw mening is. Het maken van video-opnamen is dus ten strengste verboden: we willen een 100% veilige omgeving.

Natuurlijk ben jij lid bij onze club omdat je jezelf wilt verbeteren op het gebied van belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en (jezelf) presenteren. Uiteraard hebben wij vaste criteria waarop we professionele feedback geven, waardoor jij kunt groeien en bloeien.

Maar we geven elkaar ook feedback. Immers, debatteren is geen absolute wetenschap en het is daarom superinteressant om ook feedback van je mede-leden te ontvangen. Bovendien leer je zelf ook weer beter debatteren, als je andere debatten jureert. Je luistert, je analyseert, je formuleert aandachtspunten en je geeft feedback. Daar hebben anderen wat aan, maar jij ook. Omdat door de analyses die je maakt, jijzelf ook bewuster wordt van mogelijke valkuilen en aandachtspunten voor je eigen debatten!

Bij Dé Nederlandse Debatclub geven we overigens regelmatig jurytrainingen, want eerlijk is eerlijk: jureren is ook best een vak!

Uiteraard is het antwoord op deze vraag voor iedereen verschillend. Leercurves zijn divers. Maar gemiddeld genomen kunnen we stellen dat al na het bijwonen van slechts enkele clubavonden je ineens op een andere manier gaat luisteren naar mensen in je omgeving, met wie je debatteert. Of die jou proberen te overtuigen. Dát is de eerste winst.

Een fase later ontdek je dat je betere en kritische vragen kunt stellen terwijl je tegelijkertijd ook aanvoelt dat jouw eigen verhaal steeds beter op orde komt.

Juist omdat we bij Dé Nederlandse Debatclub veel situaties uit het echte leven simuleren, zul je die leercurve ook gaan ervaren. Je groeit in zelfverzekerdheid en de onderbouwing van jouw verhaal wordt sterker. Maar, het is en blijft wel een kwestie van meters maken. Stilstand is achteruitgang!