(+ VIDEO) — De meesterlijke debattruc van Louis van Gaal tijdens persconferentie

Lorem Ipsum

En, hoe leerzaam die is voor jouw dagelijkse leven!

Korte samenvatting van dit blog:      
Hoe voorkom je dat je langs elkaar heen praat? Hoe voorkom je dat je een uitspraak van een ander verkeerd interpreteert. Hoe elimineer je de ruis in jouw eigen communicatie?

Dit blog schrijf ik met grote dank aan de nieuwe bondscoach Louis van Gaal, die vandaag (17 augustus 2021) officieel is gepresenteerd. En je raadt het al: Louis van Gaal had het vrijwel meteen aan de stok met de media.

En… om het heel eerlijk te zeggen: Louis van Gaal had wel degelijk een punt! Écht ongelijk had hij niet.

En daarom is – wat er vandaag (17 augustus 2021) gebeurde – beslist leerzaam voor iedereen die wel eens discussieert of debatteert.

Bijvoorbeeld op het werk. Of tijdens een vergadering van de sportclub. Of… waar dan ook.

Lees beslist verder na onderstaande afbeelding.


Screenshot YouTube / Louis van Gaal / Persconferentie 17 augustus 2021

Wat gebeurde er?

Wel… Louis van Gaal beantwoordde enkele vragen van de pers, tijdens de officiële bekendmaking dat hij de nieuwe voetbal-bondscoach van het Nederlands Elftal zou gaan worden.

De vraag die wordt gesteld, zie je in onderstaand fragment.  (vanaf 26:08)

De tekst gaat uiteraard verder onder het videofragment

 

Samengevat: de journalist refereerde aan uitspraken die Louis van Gaal zou hebben gedaan tijdens de uitzwaaitraining van het Nederlands vrouwenelftal, begin juli 2021.

Louis van Gaal zou – volgens de journalist – hebben gezegd dat de spelers van het Nederlandse (mannen) voetbalelftal een ‘stelletje veredelde sterren’ zouden zijn.

En dat je met zulke spelers nooit grote titels zult halen.

Echter… Louis van Gaal beweerde – tijdens de persconferentie van 17 augustus – dat hij het in juli nooit had gehad over het HUIDIGE Nederlands Elftal.

Je ziet hem dat ook vertellen in bovenstaand videofragment.

Feitelijk heeft Van Gaal gelijk.

Want… HIER vind je het fragment met de uitspraken van Van Gaal in juli 2021.

Zie je dat Louis van Gaal gelijk had?

Lees beslist verder na onderstaande afbeelding.

CONTEXT

Goed, eerlijk is eerlijk. Er kan natuurlijk altijd een ‘context’ worden gehangen aan de uitspraken die Louis van Gaal in juli deed, maar feitelijk (dus, letterlijk beschouwd) heeft hij niet gezegd wat de journalist hem vandaag (17 augustus 2021) verwijt.

En dát is een wijze les voor ons allemaal.

Louis van Gaal is best wel controversieel…
Toch?Maar wist je dat controversiële mensen uiteindelijk veel succesvoller zijn?

Nu pleit ik er hier niet voor om vooral met z’n allen woordspelletjes te gaan spelen. Dat maakt het leven er immers ook niet altijd makkelijker op maar als je iemand wilt overtuigen, of als je een statement wilt maken, dan is het wel verstandig – ten minste, als je de boodschap écht goed wilt overbrengen – om duidelijk te CONCRETISEREN wat je bedoelt.

Van Gaal hád in juli dus (best wel) kunnen uitleggen dat hij verwees naar de Nederlandse elftallen van heleboel jaren geleden. (eerlijk is eerlijk!)

Maar het feit is wel dat alle luisteraars (en dus ook de journalist) echter wel een eigen interpretatie hebben gegeven aan de uitspraken van Van Gaal. Zij gingen er (gemakshalve?) van uit dat Van Gaal bij het uitzwaaimoment van de Oranje Leeuwinnen sprak over het huidige Nederlandse elftal.

Dat was dus niet het geval, zo letterlijk beschouwd.

Lees beslist verder na onderstaande afbeelding.


CONCRETISEREN

In de debatwereld (maar eigenlijk ook in Het Echte Leven) noemen we dit het ‘concretiseren van je stellingname’.

Zo, gebruiken wij bij veel debattrainingen vaak de oefensstelling: ‘Alle werklozen moeten naar het buitenland om ontwikkelingswerk te gaan doen.’

Voordat je met je argumenten start, is het verstandig om de volgende zaken uit te leggen:

  1. Wát is jouw definitie van het begrip ‘werklozen’?
  2. Wát is jouw definitie van het begrip ‘buitenland’?
  3. Wát is jouw definitie van het begrip ‘ontwikkelingswerk?’

Het is goed om dat uit te leggen want… als je dat niet doet, dan is de kans levensgroot dat jouw toehoorders een volstrekt eigen interpretatie gaan geven aan de begrippen. Zoals de journalist (en vele andere Nederlanders) ook hebben gedaan over de gewraakte uitspraken van Van Gaal.

Lees beslist verder na onderstaande afbeelding.

Wij doen die oefening vaak bij trainingen.

Dan vragen we de deelnemers in de zaal bij deze stelling voor zichzelf te noteren wat zij onder het begrip ‘werkloze’ verstaan. Als we 18 mensen in de zaal hebben, dan krijg je uiteindelijk 18 verschillende definities van het begrip ‘werkloze’.

Dat is niet handig!

Je kunt dan geen zuiver gesprek of debat voeren over de stellingname, want 18 mensen hebben dan elk hun eigen perspectief.

Met andere woorden: als je dit niet van te voren uitlegt, verklaart of zo men wil: concretiseert…. dan, ontstaat er meteen ruis in de communicatie.

WIJZE LES

Dit prachtige voorbeeld van vandaag (17 augustus 2021) is dan eigenlijk ook een inspiratie voor iedereen die in het dagelijkse leven wil overtuigen, vergadert of anderen wil enthousiasmeren voor nieuwe plannen en ideeën.

De bottomline van dit blog:

Vergeet nooit te concretiseren. 

Het concretiseren maakt jouw verhaal duidelijker én je voorkomt ruis in de communicatie.

Lees beslist verder na onderstaande afbeelding.

TRAIN DEZE VAARDIGHEDEN

Het concretiseren van een stellingname is dus een belangrijk onderdeel van een debat of discussie. Het is belangrijk om dit te trainen of daar inzicht in te krijgen. Dat is dan ook iets wat we regelmatig doen op onze clubavonden en bij al onze workshops en trainingen. Door je bewust te worden van het belang van een concretisering, ga je anders (en beter!) luisteren en je weet daardoor betere en kritischere vragen te stellen aan je gespreks- en debatopponenten.

Daar hebben we bij onze debatclub overigens een uitgebreide set aan oefeningen voor waarbij we iedereen steeds weer op een creatieve wijze uitdagen.

Je traint daardoor belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen en argumenteren. En, uiteindelijk de kunst van het overtuigen.

En… wie wil dat nu niet?

Iedereen wil toch eigenlijk wel zo vaak mogelijk gelijk krijgen?

Zeker weten dat dit overigens ook geldt voor bedrijven en organisaties die continu in contact staan met stakeholders, zowel intern als extern.

Lees beslist verder na onderstaande afbeelding.

Dus kom een keer langs bij onze debatclub. Je kunt – geheel kosteloos – komen kennismaken bij onze debatclub. Zowel online als offline. Wij zijn er 100% van overtuigd dat we je inspireren en dat je hele nuttige handvatten oppakt waar je heel concreet jouw voordeel mee zult doen in Het Echte Leven!

Oh ja… Dit nog even tot slot:
Louis van Gaal is overigens géén lid van onze debatclub.

Hij heeft het nu druk met andere zaken…

Maar na het WK van 2022 is hij uiteraard óók van harte welkom om zijn overtuigkwaliteiten verder bij ons aan te scherpen! Bovendien: als ‘we’ wereldkampioen worden op het WK Voetbal in Qatar, dan ontvangt Louis van Gaal een erelidmaatschap van ons.

Want… de winnaar heeft altijd gelijk!

😉

 

Tot snel ziens!

Met vriendelijke groeten!

Jerry Helmers (wie ben ik?)
Dé Nederlandse Debatclub
Chief Debating Officer

Founder / Brutale dagvoorzitter /  Chief Debating Officer / Prikkelende debatleider / Chairman Round Tables / Originele debattrainer
3e op het NK Debatteren Eloquentia 2019de eerste vertegenwoordiger voor NL bij World Speech Day!
Ondernemer bij Crown Media, Bureau voor Communicatie en Strategie, schreef 270 columns voor de Telegraaf.

GEWELDIGE LEESTIPS:

  1. Hoe drogredenen zelfs tot dodelijke slachtoffers kunnen leiden!
    En we trappen er allemaal in!
  2. Weet je dat het heel gaaf en leerzaam is om over extreme absurde dingen te debatteren?
    Wist je dat je daar veel van leert en dat je dan dus groeit!
  3. Als je wilt groeien en bloeien, dan ‘moet’ je dus ook wat controversieel durven zijn!
    FEIT: Controversiële mensen zijn veel interessanter en leuker dan grijze muizen!

Veelgestelde vragen

Dé Nederlandse Debatclub is een professioneel debat-trainingsinstituut dat in 2013 is opgericht door Jerry Helmers en Dennis Bemelmans. Er is een clubgedeelte waar de leden zeer regelmatig bijeenkomen om zichzelf te trainen op belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, debatteren, argumenteren, pitchen en speechen. Daarnaast wordt de zakelijke markt bediend: we geven trainingen en workshops aan het bedrijfsleven, de politiek en het onderwijs.

Je wordt lid bij Dé Nederlandse Debatclub omdat je beter wilt worden op het gebied van spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren, (jezelf) presenteren en de kunst van het overtuigen. Dé Nederlandse Debatclub is de enige club in Nederland waar werkelijk iedereen lid kan worden: van student tot pensionado, van ambtenaar tot ondernemer en van werkzoekende tot ZZP’er. 

Los van het trainen op persoonlijke vaardigheden, bouw je dus ook een superleuk netwerk van gelijkgestemde ambitieuze Young and Old Professionals op. Debatteren is een serieuze bezigheid maar… we hebben ook gewoon hartstikke veel lol met elkaar. Regelmatig wordt er na afloop aan de bar nog leuk met elkaar nagekletst. 

Natuurlijk kun jij lid worden van Dé Nederlandse Debatclub. We hebben verschillende lidmaatschappen.

We zijn er voor elke ambitieuze Young and Old Professional, die wil werken aan belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en (jezelf) presenteren. Je hoeft helemaal geen debatervaring te hebben: die doe je bij ons op! Of misschien heb je al wel debatervaring maar wil je je die vaardigheden bijhouden of weer aanscherpen. Iedereen is van harte welkom! Op dit moment is ons jongste lid 17 jaar. Ons oudste lid is 79! 

We hebben drie verschillende lidmaatschappen. Je bepaalt zelf welk lidmaatschap het beste bij je past. 

Voor een overzicht van de lidmaatschapsvormen én de daarbij behorende tarieven, kijk je HIER.

We hebben verschillende soorten lidmaatschappen. Enerzijds kun je kiezen voor een onbeperkt lidmaatschap. Het woord zegt het al: je kunt onbeperkt aan alles deelnemen tot aan het moment dat de lidmaatschapsperiode voorbij is. Anderzijds hebben we ook lidmaatschappen in de vorm van een strippenkaart (Brave en Best). Je hebt dan a.h.w. een saldo (strippen!) en er wordt elke keer – als je deelneemt aan een activiteit, clubavond of workshop – een strip van je lidmaatschap afgeschreven. 

Met een onbeperkt lidmaatschap ben je eigenlijk altijd het voordeligst uit. Want, zeer regelmatig voegen we extra avonden toe aan het programma. Wel, daar kun je je – als lid – dan gewoon voor aanmelden. Die extra sessies kosten je niets want… je hebt geen strippenkaart, je hebt een onbeperkt lidmaatschap!

Hier zie je de tarieven.

Dat mag je helemaal zelf bepalen. Alle leden van onze club ontvangen één keer in de twee weken – op zondagavond om 20.00 uur – de leden-nieuwsbrief. Daarin wordt iedereen geïnformeerd over de clubavonden, trainingen, workshops en oefeningen die op de agenda staan. Meestal kun je dan voor ongeveer 2 maanden je avonden vooruitplannen.

Een lid bepaalt zelf of hij zich wel of niet wil aanmelden. Natuurlijk is het wel zo dat de leden, die bij wijze van spreken elke keer komen, een doorgaans snellere leercurve doormaken. Als je van plan bent om lid te worden, dan kun je uiteraard voor jezelf bepalen hoe vaak je aanwezig denkt te kunnen zijn: op basis daarvan kun je het passende lidmaatschap kiezen.

Een clubavond is een avond die wij in ons zalencentrum in Stay Okay organiseren. De avonden starten altijd om 19.30 uur en eindigen doorgaans om 22.00 uur. Voor elke clubavond is een programma van te voren aangekondigd. Dat programma varieert uiteraard per clubavond maar je kunt er van uitgaan dat elke deelnemer aan een clubavond elke keer minstens twee keer een debat-, speech- of pitchoefening doet. 

Kortom, op een clubavond trainen we onszelf – met heel veel creatieve oefeningen waarbij we je ook regelmatig uit de Comfortzone halen – op belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en jezelf presenteren.

De grote gemene deler is dat onze leden vooral de ambitie hebben om belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, debatteren en (jezelf) presenteren naar een hoger niveau te brengen. Simpelweg omdat ze weten dat ze daar in Het Echte Leven veel profijt van hebben.

Dus, eigenlijk iedereen. Ons jongste lid is 17 jaar, ons oudste lid is 72 jaar. Mannen, vrouwen… de verhouding is ongeveer gelijk. Zo een beetje alle beroepen of vakgebieden zijn vertegenwoordigd. De gemiddelde leeftijd is zo rond de 38 jaar. Als je het al zou willen hebben over ‘politieke voorkeuren’: wij denken dat alle ‘kanten van het spectrum’ een weg hebben gevonden naar Dé Nederlandse Debatclub. 

Nee. Dé Nederlandse Debatclub is een veilige omgeving waar je ‘in alle rust’ kunt werken aan het trainen van belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, debatteren, pitchen, speechen en (jezelf) presenteren. Daar passen geen video-opnamen bij simpelweg vanwege het feit dat je tijdens clubavonden vaak een stelling moet innemen waar je in het echte leven wellicht heel anders over denkt. 

Het niet mogen filmen is dus belangrijk voor de privacy. Niemand wil ooit het risico lopen dat er ooit van jou een filmpje ergens online komt te staan, waarop je een mening verkondigt, die helemaal niet jouw mening is. Het maken van video-opnamen is dus ten strengste verboden: we willen een 100% veilige omgeving.

Natuurlijk ben jij lid bij onze club omdat je jezelf wilt verbeteren op het gebied van belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en (jezelf) presenteren. Uiteraard hebben wij vaste criteria waarop we professionele feedback geven, waardoor jij kunt groeien en bloeien.

Maar we geven elkaar ook feedback. Immers, debatteren is geen absolute wetenschap en het is daarom superinteressant om ook feedback van je mede-leden te ontvangen. Bovendien leer je zelf ook weer beter debatteren, als je andere debatten jureert. Je luistert, je analyseert, je formuleert aandachtspunten en je geeft feedback. Daar hebben anderen wat aan, maar jij ook. Omdat door de analyses die je maakt, jijzelf ook bewuster wordt van mogelijke valkuilen en aandachtspunten voor je eigen debatten!

Bij Dé Nederlandse Debatclub geven we overigens regelmatig jurytrainingen, want eerlijk is eerlijk: jureren is ook best een vak!

Uiteraard is het antwoord op deze vraag voor iedereen verschillend. Leercurves zijn divers. Maar gemiddeld genomen kunnen we stellen dat al na het bijwonen van slechts enkele clubavonden je ineens op een andere manier gaat luisteren naar mensen in je omgeving, met wie je debatteert. Of die jou proberen te overtuigen. Dát is de eerste winst.

Een fase later ontdek je dat je betere en kritische vragen kunt stellen terwijl je tegelijkertijd ook aanvoelt dat jouw eigen verhaal steeds beter op orde komt.

Juist omdat we bij Dé Nederlandse Debatclub veel situaties uit het echte leven simuleren, zul je die leercurve ook gaan ervaren. Je groeit in zelfverzekerdheid en de onderbouwing van jouw verhaal wordt sterker. Maar, het is en blijft wel een kwestie van meters maken. Stilstand is achteruitgang!