Je argumenten kloppen. De feiten ondersteunen jouw verhaal. Je legt het nog één keer rustig uit. En toch kijkt de ander je aan en zegt: “Ik ben het nog steeds niet met je eens.” Frustrerend? Zeker. Maar ook volkomen logisch.
Want mensen laten zich lang niet altijd overtuigen door feiten alleen. Ze kijken allemaal naar de wereld vanuit de eigen normen, waarden, ervaringen en belangen. Wat jij volkomen vanzelfsprekend vindt, kan voor iemand anders juist onacceptabel zijn.
Dat zie je overal.
Op het werk, wanneer twee collega’s totaal verschillend denken over wat een goede oplossing is. Binnen een VvE, wanneer bewoners ruziën over onderhoud of geld. Op een sportclub, wanneer de één vooral prestaties belangrijk vindt en de ander gezelligheid.
En natuurlijk in de politiek.
Daar botsen niet alleen argumenten, maar vaak complete wereldbeelden. Vrijheid, gelijkheid, veiligheid, solidariteit, verantwoordelijkheid: verschillende politieke stromingen kennen aan zulke waarden een ander gewicht toe. Je kunt dan twintig feiten aandragen, maar daarmee verdwijnt het fundamentele verschil niet. Veel mensen zeggen vaak dat je dan gewoon je ‘gezond verstand‘ moet gebruiken maar ook dat is een lege huls. Dat ‘gezonde verstand’ is ook afhankelijk van wat je normen en waarden zijn.
Daar komt nog iets bij. Wie iemand wil overtuigen, moet weten wat die ander werkelijk belangrijk vindt. Je kunt een fantastisch argument gebruiken, maar wanneer het niets raakt wat voor de ander relevant is, zal het weinig effect hebben.
Betekent dit dan dat debatteren zinloos is zodra je tegenover iemand staat die je waarschijnlijk nooit zult overtuigen?
Integendeel.
Want een debat heeft vaak méér deelnemers dan de twee mensen die tegenover elkaar staan. Er zijn collega’s die meeluisteren, leden van een vereniging, inwoners in een zaal, kiezers voor een televisie of bezoekers van een bijeenkomst. Misschien overtuig je je tegenstander niet. Maar je kunt wél de luisteraars overtuigen.
Dat vraagt een andere manier van debatteren. Je moet niet alleen reageren op degene tegenover je, maar voortdurend beseffen voor wie je werkelijk spreekt.
Goed debatteren draait daarom niet alleen om argumenten. Het gaat om luisteren, belangen herkennen, helder spreken, jezelf presenteren en begrijpen hoe overtuiging werkt. En precies dát kun je trainen.
Train deze vaardigheden
Bij Dé Nederlandse Debatclub in Amsterdam trainen we onszelf op belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren, (jezelf) presenteren en de kunst van het overtuigen. Allemaal vaardigheden die je in het echte leven bijna dagelijks nodig hebt. We organiseren maandelijkse clubavonden waar je aan kunt deelnemen. Ook staat er regelmatig een beginnerstraining op de agenda.
Ook geven we regelmatig workshops en trainingen aan het bedrijfsleven, de overheid, de semi-publieke sector, het onderwijs en politieke partijen.


