Als jij jouw gelijk wilt halen, als jij de DEAL wilt sluiten, weet dan het verschil tussen dialoog, discussie en debat!

Lorem Ipsum

De weg naar draagvlak voor jouw plannen en ideeën

Als jij wilt overtuigen, of als jij gelijk wilt krijgen, dan ben je uiteindelijk op zoek naar draagvlak. Dat kan bijvoorbeeld op je werk zijn of bij de sportvereniging waar je in het bestuur zit. Of misschien ben je zelfs wel politiek actief bij een partij, vóór of achter de schermen…

Wat het ook is, welke situatie ook voor jou van toepassing is…. er zijn veel meer momenten in het dagelijkse leven, dan je wellicht denkt, waarop jij jouw gelijk wilt halen.

Maar ja, hoe doe je dat?

In dit blog leg ik je kort uit met welke fases in een gespreksgeschiedenis of -opbouw je rekening kunt houden op weg naar het (voor jou natuurlijk) prachtige moment dat jij jouw gelijk gaat behalen.

Ik heb het in dit blog achtereenvolgens over:

  1. De dialoog
  2. De discussie en
  3. Het debat

Het is belangrijk om de verschillen tussen deze drie begrippen goed te begrijpen.

Je zult dan betere strategische keuzes maken in de gesprekken die je voert om uiteindelijk zo dicht mogelijk bij jouw ultieme eindstreep te komen; dat je draagvlak vindt voor jouw plannen, ideeën, visies en suggesties.

1) DIALOOG
De dialoog is een gesprekstechniek waarbij je de focus hebt op het uitwisselen van ideeën en gedachten. Je stelt elkaar vooral INFORMERENDE vragen.

Dit zijn per definitie open vragen.

Je hebt daarbij zeker géén waardeoordelen over de ideeën van de ander. Die laat je  voor wat ze zijn. Je knikt vriendelijk. Niets meer. Niets minder. Je neemt alles wat de ander zegt voor kennisgeving aan. Maar je luistert wel!

Natuurlijk gaat de inspirerende tekst verder onder deze afbeelding

2) DISCUSSIE

In een discussie is er nog steeds sprake van een uitwisseling van ideeën en gedachten.

Nu is het echter toegestaan om elkaar ook KRITISCHE vragen te stellen. Jawel… je mag het de ander best wel een beetje lastig maken!

En, je raadt het al: daarbij mag je zeker wel waardeoordelen geven over de ideeën van een ander. (“Ik vind jouw ideeën niet goed. Mijn ideeën zijn beter.”).

In een discussie ga je meer prikkelen en plagen. Een discussie voelt veel meer als een verbale uitdaging dan een dialoog. Bij een discussie zul je méér ‘op scherp’ moeten staan.

Natuurlijk gaat de inspirerende tekst verder onder deze afbeelding

3) DEBAT
Uiteindelijk kom je – als er geen consensus is bereikt in de eerste twee fases van een gespreksopbouw – tot een debat. Bij een debat is er niet alleen sprake van een uitwisseling van ideeën en gedachten maar ook van standpunten. (“Ik vind dat het kabinet meer klimaatmaatregelen moet nemen.”).

Ook hier stel je kritische vragen maar die vragen gaan nu een laag ‘dieper’ dan bij de discussie. Want, je ‘eist’ van de ander (de gespreksopponent) een ondubbelzinnig bewijs op de argumenten. Daar stel je dus veel open vragen over. Maar omgekeerd geldt het ook: ook jij zult jouw argumenten met ondubbelzinnige bewijzen moeten staven.

Het is in deze fase superbelangrijk om te weten waar een goed argument aan moet voldoen.

Als je in een debat vragen stelt, dan is het natuurlijk nog steeds strategisch handig om open vragen te stellen, maar het kan ook werken om hele strakke gesloten vragen te stellen, waarmee je jouw gespreksopponent dus dwingt om een keuze te maken.

Natuurlijk heb je in deze fase nog steeds waardeoordelen over het standpunt en de argumenten van de ander. En, je zult er alles aan doen om die onderuit te halen.

Bovendien is het in deze fase heel goed mogelijk dat je meerdere toehoorders zult moeten gaan overtuigen. Jouw verhaal moet dan ook op dit moment écht feilloos op orde zijn. Je kunt je geen inhoudelijke hiaten in jouw betoog of presentatie veroorloven.

Een gewaarschuwd mens telt echter wel voor twee:
Wees je bewust van de persoonlijke aanval die op jou kan worden gedaan! Herken deze. En, weet dan hoe te reageren.

Natuurlijk gaat de inspirerende tekst verder onder deze afbeelding

Maar er komt nóg een aspect in deze fase van DEBAT om de hoek kijken…

Omdat je een debat kunt beschouwen als een discussie met spelregels, komt er een deadline in zicht. Want, je kunt niet eeuwig met elkaar verbaal in conflict blijven.

Er moet een besluit worden genomen. Krijg je jouw gelijk, of niet? Zeker bij managementvergaderingen (die ook niet eeuwig kunnen duren), is er dus een punt waarop het echt ‘einde verhaal’ is en dat betekent dat je binnen die tijdspanne dus nu ook meer dan ooit de hoofdzaken zéér goed moet kunnen scheiden van de bijzaken. De tijdsdruk neemt toe!

Onze boodschap: Come To The Point!

Want het nemen van een besluit (Eens / Oneens) is onvermijdelijk nu.

 

PERSOONLIJKE VAARDIGHEDEN

Als je al het hierboven genoemde leest, dan zul je ongetwijfeld concluderen dat belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, het stellen van vragen, jezelf presenteren, je plek claimen in een gesprek (= assertiviteit) onverminderd ‘op orde’ dienen te zijn.

Met minder kun je geen genoegen nemen.

Want, jouw plannen (bijvoorbeeld op het werk), jouw ambities (bijvoorbeeld voor de sportclub waar je in het bestuur zit) of jouw visie op de samenleving (als je actief bent bij een politieke partij) verdienen natuurlijk veel meer dan slechts de verbale onderonsjes met jouw praatnetwerk.

Natuurlijk gaat de inspirerende tekst verder onder deze afbeelding

 

Jij verdient het om gelijk te krijgen.

Zodat jouw plannen de werkelijkheid worden.

(En, de wereld een beetje beter wordt!).

Maar doe het dus wel strategisch: dialoog –> discussie –> debat = draagvlak!

Want, draagvlak betekent: DEAL!

Natuurlijk gaat de inspirerende tekst verder onder deze afbeelding

Wil je deze vaardigheden trainen?
Dan ben je bij Dé Nederlandse Debatclub in Amsterdam – maar ook online – van harte welkom. Natuurlijk kun je je aanmelden voor een kosteloze kennismakingsdeelname. We zijn er 100% van overtuigd dat ‘slechts’ een kennismakingsdeelname jou al eerste heldere handvatten geeft over hoe je een betoog – in welke fase van jouw zoektocht naar draagvlak – vorm geeft.

Bovendien geven wij zeer regelmatig hoogwaardige trainingen en workshops in het bedrijfsleven, het onderwijs en bij de overheid. Logisch ook: want overtuigen willen we allemaal!

Waar je ook bent!

Daarnaast hebben al veel bedrijven en organisaties ontdekt dat het soms heel verstandig is om een onafhankelijke dagvoorzitter of debatleider in te huren, die niet alleen de verschillende fases van dialoog, discussies en debatten herkent, maar ook door zijn wijze van het stellen van vragen het eindresultaat zelfs naar een hoger niveau weet te brengen.

Dus, niet alleen inspiratie.

Maar ook impact!

Misschien een keer tot ziens?

Zou leuk zijn als we jou ook een keer bij de leukste debatclub van Nederland kunnen ontmoeten.

 

Met vriendelijke groeten!

Jerry Helmers (wie ben ik?)
Dé Nederlandse Debatclub
Chief Debating Officer

Auteur Speechen voor Gewone Mensen
Founder / Brutale dagvoorzitter /  Chief Debating Officer / Prikkelende debatleider / Chairman Round Tables / Originele debattrainer
3e op het NK Debatteren Eloquentia 2019de eerste vertegenwoordiger voor NL bij World Speech Day!
Ondernemer bij Crown Media, Bureau voor Communicatie en Strategie, schreef 270 columns voor de Telegraaf.

Altijd leuk om op Twitter in gesprek te gaan: Jerry Helmers

Of, volg Dé Nederlandse Debatclub.

 

GEWELDIGE LEESTIPS:

  1. Het verschil tussen dialoog, discussie en debat
    Weet jij het verschil?
  2. De PERSOONLIJKE AANVAL in een debat of discussie…
    Herken de 3 verschillende typen persoonlijke aanvallen. En, weet wat je dan moet doen als dit jou overkomt.
  3. Dit is HET BEWIJS dat jouw speech niet inspireerde!
    Lees HIER het blog. (Doe dit ook als je wel eens wordt gevraagd als keynote speaker!)
  4. Alles mag misgaan in een speech. Maar dit niet…
    Lees HIER het blog.
  5. MEEST GELEZEN BLOG 
    Wist je dat jouw speech eigenlijk een acquisitiegesprek is?
    Lees HIER het blog.
  6. “Als mijn speech heeft geïnspireerd, dan weet ik dat het fout heb gedaan.”
    Huh, hoe zit dat?
    Lees HIER het blog.
  7. Vermijd de EHM of UHM in een speech!
    Lees HIER het blog.
  8. Waar moet een goede crisisspeech precies aan voldoen?
    Je hebt maar één kans om vertrouwen te winnen!
  9. Hoe houd je de toehoorders vast in de eerste 20 seconden van je speech?
    Pas de ABC toe uit de ABCDEF-formule van een speech!
  10. Waarom elke organisatie eigenlijk een CDO (Chief Debating Officer) zou moeten aanstellen!
  11. Wil je assertiever worden?
    Wel, dat kan. Wij laten je het ervaren!
  12. Wat moet je precies doen zodat anderen je (eindelijk!) begrijpen!  (4 basisprincipes)
  13. Subtiele tips om beter te manipuleren!
    Indoctrinatie is een kunst!

 

 

Ja, ik ben best wel nieuwsgierig geworden naar een training of workshop van Dé Nederlandse Debatclub. Neem svp contact met mij op.

Lees hier ons privacy statement.

"*" geeft vereiste velden aan

E-mailadres*

Veelgestelde vragen

Dé Nederlandse Debatclub is een professioneel debat-trainingsinstituut dat in 2013 is opgericht door Jerry Helmers en Dennis Bemelmans. Er is een clubgedeelte waar de leden zeer regelmatig bijeenkomen om zichzelf te trainen op belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, debatteren, argumenteren, pitchen en speechen. Daarnaast wordt de zakelijke markt bediend: we geven trainingen en workshops aan het bedrijfsleven, de politiek en het onderwijs.

Je wordt lid bij Dé Nederlandse Debatclub omdat je beter wilt worden op het gebied van spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren, (jezelf) presenteren en de kunst van het overtuigen. Dé Nederlandse Debatclub is de enige club in Nederland waar werkelijk iedereen lid kan worden: van student tot pensionado, van ambtenaar tot ondernemer en van werkzoekende tot ZZP’er. 

Los van het trainen op persoonlijke vaardigheden, bouw je dus ook een superleuk netwerk van gelijkgestemde ambitieuze Young and Old Professionals op. Debatteren is een serieuze bezigheid maar… we hebben ook gewoon hartstikke veel lol met elkaar. Regelmatig wordt er na afloop aan de bar nog leuk met elkaar nagekletst. 

Natuurlijk kun jij lid worden van Dé Nederlandse Debatclub. We hebben verschillende lidmaatschappen.

We zijn er voor elke ambitieuze Young and Old Professional, die wil werken aan belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en (jezelf) presenteren. Je hoeft helemaal geen debatervaring te hebben: die doe je bij ons op! Of misschien heb je al wel debatervaring maar wil je je die vaardigheden bijhouden of weer aanscherpen. Iedereen is van harte welkom! Op dit moment is ons jongste lid 17 jaar. Ons oudste lid is 79! 

We hebben drie verschillende lidmaatschappen. Je bepaalt zelf welk lidmaatschap het beste bij je past. 

Voor een overzicht van de lidmaatschapsvormen én de daarbij behorende tarieven, kijk je HIER.

We hebben verschillende soorten lidmaatschappen. Enerzijds kun je kiezen voor een onbeperkt lidmaatschap. Het woord zegt het al: je kunt onbeperkt aan alles deelnemen tot aan het moment dat de lidmaatschapsperiode voorbij is. Anderzijds hebben we ook lidmaatschappen in de vorm van een strippenkaart (Brave en Best). Je hebt dan a.h.w. een saldo (strippen!) en er wordt elke keer – als je deelneemt aan een activiteit, clubavond of workshop – een strip van je lidmaatschap afgeschreven. 

Met een onbeperkt lidmaatschap ben je eigenlijk altijd het voordeligst uit. Want, zeer regelmatig voegen we extra avonden toe aan het programma. Wel, daar kun je je – als lid – dan gewoon voor aanmelden. Die extra sessies kosten je niets want… je hebt geen strippenkaart, je hebt een onbeperkt lidmaatschap!

Hier zie je de tarieven.

Dat mag je helemaal zelf bepalen. Alle leden van onze club ontvangen één keer in de twee weken – op zondagavond om 20.00 uur – de leden-nieuwsbrief. Daarin wordt iedereen geïnformeerd over de clubavonden, trainingen, workshops en oefeningen die op de agenda staan. Meestal kun je dan voor ongeveer 2 maanden je avonden vooruitplannen.

Een lid bepaalt zelf of hij zich wel of niet wil aanmelden. Natuurlijk is het wel zo dat de leden, die bij wijze van spreken elke keer komen, een doorgaans snellere leercurve doormaken. Als je van plan bent om lid te worden, dan kun je uiteraard voor jezelf bepalen hoe vaak je aanwezig denkt te kunnen zijn: op basis daarvan kun je het passende lidmaatschap kiezen.

Een clubavond is een avond die wij in ons zalencentrum in Stay Okay organiseren. De avonden starten altijd om 19.30 uur en eindigen doorgaans om 22.00 uur. Voor elke clubavond is een programma van te voren aangekondigd. Dat programma varieert uiteraard per clubavond maar je kunt er van uitgaan dat elke deelnemer aan een clubavond elke keer minstens twee keer een debat-, speech- of pitchoefening doet. 

Kortom, op een clubavond trainen we onszelf – met heel veel creatieve oefeningen waarbij we je ook regelmatig uit de Comfortzone halen – op belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en jezelf presenteren.

De grote gemene deler is dat onze leden vooral de ambitie hebben om belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, debatteren en (jezelf) presenteren naar een hoger niveau te brengen. Simpelweg omdat ze weten dat ze daar in Het Echte Leven veel profijt van hebben.

Dus, eigenlijk iedereen. Ons jongste lid is 17 jaar, ons oudste lid is 72 jaar. Mannen, vrouwen… de verhouding is ongeveer gelijk. Zo een beetje alle beroepen of vakgebieden zijn vertegenwoordigd. De gemiddelde leeftijd is zo rond de 38 jaar. Als je het al zou willen hebben over ‘politieke voorkeuren’: wij denken dat alle ‘kanten van het spectrum’ een weg hebben gevonden naar Dé Nederlandse Debatclub. 

Nee. Dé Nederlandse Debatclub is een veilige omgeving waar je ‘in alle rust’ kunt werken aan het trainen van belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, debatteren, pitchen, speechen en (jezelf) presenteren. Daar passen geen video-opnamen bij simpelweg vanwege het feit dat je tijdens clubavonden vaak een stelling moet innemen waar je in het echte leven wellicht heel anders over denkt. 

Het niet mogen filmen is dus belangrijk voor de privacy. Niemand wil ooit het risico lopen dat er ooit van jou een filmpje ergens online komt te staan, waarop je een mening verkondigt, die helemaal niet jouw mening is. Het maken van video-opnamen is dus ten strengste verboden: we willen een 100% veilige omgeving.

Natuurlijk ben jij lid bij onze club omdat je jezelf wilt verbeteren op het gebied van belangrijke persoonlijke vaardigheden zoals spreken in het openbaar, pitchen, speechen, argumenteren, debatteren en (jezelf) presenteren. Uiteraard hebben wij vaste criteria waarop we professionele feedback geven, waardoor jij kunt groeien en bloeien.

Maar we geven elkaar ook feedback. Immers, debatteren is geen absolute wetenschap en het is daarom superinteressant om ook feedback van je mede-leden te ontvangen. Bovendien leer je zelf ook weer beter debatteren, als je andere debatten jureert. Je luistert, je analyseert, je formuleert aandachtspunten en je geeft feedback. Daar hebben anderen wat aan, maar jij ook. Omdat door de analyses die je maakt, jijzelf ook bewuster wordt van mogelijke valkuilen en aandachtspunten voor je eigen debatten!

Bij Dé Nederlandse Debatclub geven we overigens regelmatig jurytrainingen, want eerlijk is eerlijk: jureren is ook best een vak!

Uiteraard is het antwoord op deze vraag voor iedereen verschillend. Leercurves zijn divers. Maar gemiddeld genomen kunnen we stellen dat al na het bijwonen van slechts enkele clubavonden je ineens op een andere manier gaat luisteren naar mensen in je omgeving, met wie je debatteert. Of die jou proberen te overtuigen. Dát is de eerste winst.

Een fase later ontdek je dat je betere en kritische vragen kunt stellen terwijl je tegelijkertijd ook aanvoelt dat jouw eigen verhaal steeds beter op orde komt.

Juist omdat we bij Dé Nederlandse Debatclub veel situaties uit het echte leven simuleren, zul je die leercurve ook gaan ervaren. Je groeit in zelfverzekerdheid en de onderbouwing van jouw verhaal wordt sterker. Maar, het is en blijft wel een kwestie van meters maken. Stilstand is achteruitgang!